Szlak Konny w Błękitnej Krainie

Utworzono: 07-07-2021

W Obliwicach odbył się piknik jeździecki. Nad Łabędzi Staw, na zaproszenie Stowarzyszenia "Obliwice i okolice", przybyli przedstawiciele stajni i stadnin konnych z Krępy Kaszubskiej, Runowa  i Nowęcina. Celem spotkania była promocja zapomnianego "Szlaku konnego w Błękitnej Krainie".

Koncepcja Szlaku Konnego w Błękitnej Krainie powstała w 2011 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska-Łeba. Szlak, którego trasa przebiega od Runowa po Nowęcin, biegnąc przez cały powiat lęborski, został wtedy wytyczony. Z różnych powodów inicjatywa nie przebiła się do świadomości operatorów ośrodków jeździeckich, którzy przez lata korzystali z niego w najbliższym obrębie swoich stadnin i stajni. W najbliższych latach może się to jednak zmienić. W Obliwicach podczas pikniku jeździeckiego padła wspólna i ważna deklaracja. 

Nowa Strategia Województwa Pomorskiego kładzie duży nacisk na rozwój szlaków turystycznych. Liczymy, że wzorem Pomorskich Szlaków Kajakowych w nowej unijnej perspektywie finansowej pojawią się także środki na szlaki konne. To ważne, żeby już teraz sygnalizować, że tu w powiecie lęborskim jest grupa zainteresowanych, którzy dostrzegają ten potencjał - mówią wspólnym głosem autorzy listu intencyjnego, którzy zadeklarowali chęć dalszej współpracy nad otworzeniem idei „Szlaku konnego w Błękitnej Krainie” z 2011 roku.

List podpisali:

  • Grzegorz Tuszyński (Koniczynka hipoterapia i jazda konna),
  • Franciszek Maciukiewicz (stadnina koni Maciukiewicz),
  • Jakub Rutkiewicz, wiceprezes zarządu LOT Ziemia Lęborska-Łeba (Stajnia Pałac Runowo),
  • Krzysztof Pruszak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej,
  • Bartłomiej Zambrzycki, prezes Stowarzyszenia "Obliwice i okolice",
  • Paweł Kubiak, sołtys Obliwic i wiceprezes Stowarzyszenia "Obliwice i okolice".

Częściowo użytkowany obecnie szlak wymaga teraz ponownych uzgodnień i właściwego oznakowania. Trasa "Szlaku konnego w Błękitnej Krainie" przebiega przez teren Łabędziego Stawu w Obliwicach, który jest doskonałym miejscem do odpoczynku zarówno dla koni jak i dla jeźdźców. Piknik jeździecki odbył się w ramach projektu "Łabędzi Staw na skrzyżowaniu turystycznych szlaków". Inicjatywa ma szansę stać się zalążkiem do odtworzenia konnej trasy, wzbogacając Łabędzi Staw o kolejny istotny element turystyki aktywnej.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego w ramach realizacji zadania publicznego (rodzaj - turystyka i krajoznawstwo).

Źródło: Stowarzyszenie "Obliwice i okolice"

Przejażdżki konne na lonży w obliwickiej zieleni.
Osoby, które podpisały list intencyjny w otoczeniu obliwickiej zieleni.
Grafika prezentująca przebieg szlaku konnego na terenie powiatu lęborskiego.
Na niebieskim tle treść listu intencyjnego z podpisami osób.