Teren rekreacyjny nad Jeziorem Lubowidzkim

Teren rekreacyjny nad jeziorem Lubowidzkim jest miejscem publicznym, tzn. ma charakter powszechnie dostępny. Przestrzeń publiczna to obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokajania potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych.

Teren rekreacyjny nad jeziorem Lubowidzkim to miejsce utworzone przez Gminę Nowa Wieś Lęborska w celu umożliwienia wypoczynku i urozmaicenia możliwości spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Miejsce na ognisko jest częścią wymienionej infrastruktury. Korzystając z niej, należy zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa, a wszystkie imprezy organizować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Poniżej do pobrania jest regulamin, który należy stosować podczas organizacji wydarzeń.

Informujemy, że organizacja wydarzeń na ww. terenie nie wymaga zgłaszania w Urzędzie Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej.


MORSOWANIE NAD JEZIOREM LUBOWIDZKIM

Jakie korzyści są z morsowania?

  • Poprawisz działanie układu odpornościowego – przeziębienia i choroby nie będą tak powszechne.
  • Poprawisz metabolizm – organizm musi w czasie morsowania ogrzać ciało, co wiąże się z szybkim spalaniem kalorii.
  • Poprawisz krążenie – organizm będzie lepiej dotleniony.
  • Polepszysz samopoczucie – podczas zimnych kąpieli organizm może wytwarzać endorfiny, czyli hormony szczęścia, co złagodzi m.in. ból i stres.

Przygotowanie - jak zacząć?

1. Przygotuj

  • strój kąpielowy lub kąpielówki, duży, ciepły ręcznik,
  • czapkę, rękawiczki,
  • buty lub skarpety do morsowania - nie jest to jednak sprzęt konieczny
  • ciepłe ubrania i bielizna na zmianę,
  • termos z ciepłym płynem (pod żadnym pozorem nie może to być alkohol).

2. Przed wejściem do wody

Zrób rozgrzewkę. Dzięki temu rozgrzejesz skórę, zwiększysz ukrwienie skóry i rozszerzysz naczynia włosowate. Czas rozgrzewki: 10-15 minut. Zrób kilka ćwiczeń aerobowych w tym: wymachów i krążeń ramion i nóg, skrętów tułowia, biegu w miejscu, pajacyków, podskoków itp. Ćwicz w polarze/bluzie sportowej, czapce i butach, nogi zostaw odsłonięte. Ważne: unikaj bardzo intensywnego wysiłku. Masz się rozgrzać, nie przegrzać i mocno spocić.

3. W czasie kąpieli

Do wody należy wchodzić powoli, regulując oddech. Stopniowo zanurzamy w wodzie poszczególne partie ciała zaczynając od nóg aż po okolice pach. Na początek wystarczą krótkie sesje trwające 1-2 minuty (nie dłużej niż 5 minut). Wraz z kolejnymi kąpielami stopniowo próbuj wydłużać czas. Początkowo możesz wybierać się na 2 sesje tygodniowo, a wraz ze wzrostem doświadczenia powtarzaj kąpiele częściej. Najbezpieczniej jest morsować z osobą towarzyszącą lub w grupie.

4. Po kąpieli

Po wyjściu z wody od razu osusz ciało ręcznikiem i przebierz się w ciepłe, suche ubranie. Ewentualna aktywność fizyczna po morsowaniu pozwoli organizmowi szybciej wrócić do właściwej temperatury. Kiedy się już przebierzesz, powoli nawodnij się wypijając ciepły napój.

Na wspólne kąpiele zaprasza Mors Team Lębork

Źródło: Mors Team Lębork


 

Teren rekreacyjny nad Jeziorem Lubowidzkim.