Tytuł projektu: "Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości"
Gmina Nowa Wieś Lęborska zrealizowała projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości”. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska.
Wydatki ogółem: 514.698,72 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 514.698,72 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 437.493,91 PLN
Efekty:
- wyposażenie 5 szkół w miasteczka rowerowe:
* Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Lęborskiej - 1 stacjonarne miasteczko rowerowe;
* Szkoła Podstawowa w Leśnicach - 1 stacjonarne miasteczko rowerowe;
* Szkoła Podstawowa w Redkowicach - 1 stacjonarne miasteczko rowerowe;
* Zespół Szkół w Łebieniu - 1 stacjonarne miasteczko rowerowe oraz rowerowy tor przeszkód;
* Zespół Szkół w Garczegorzu - 1 mobilne miasteczko rowerowe.
- doposażenie przejścia dla pieszych w Krępie Kaszubskiej w radarowy wyświetlacz prędkości.
Miasteczka rowerowe wykorzystane będą poprzez:
1. Zajęcia dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego – praktyczne zajęcia z poruszania się po drogach w ramach szkolnych zajęć (przede wszystkim w klasie IV),
2. Naukę jazdy na rowerze dla młodszych dzieci – tereny szkolne są udostępniane popołudniami rodzicom i dzieciom, a także pozostałym mieszkańcom okolicznych miejscowości, a dla innych także po uzgodnieniu z dyrektorami szkół. Miasteczka mogą być wykorzystywane także do nauki jazdy na innych urządzeniach, np. hulajnogach. Będzie to dodatkowa atrakcja dla dzieci i młodzieży na terenie ich miejscowości, dzięki której będą mogły w sposób ciekawy spędzać czas, przy okazji zyskując wiedzę i umiejętności.
3. Konkurs z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zespół Szkół w Łebieniu organizuje konkurs na szczeblu powiatowym, ale dzięki niniejszemu projektowi pojawi się możliwość nauki w każdej szkole oraz przeprowadzenie szkolnych eliminacji do zawodów powiatowych.
4. Nauka poruszania się po drogach oraz zdawanie egzaminu na kartę rowerową.
Optymalne wykorzystanie infrastruktury na etapie eksploatacji zapewniono także w przypadku radarowego wyświetlacza prędkości w miejscowości Krępa Kaszubska, ponieważ panel solarny z akumulatorem zapewnią jego sprawne działanie nawet po zmroku. Urządzenie będzie przez całą dobę informować kierowców o ich prędkości, dzięki czemu będą zwalniać przed przejściem dla pieszych.
Projekt „Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości” jest finansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
MECHANIZM UMOŻLIWIAJĄCY SYGNALIZOWANIE O POTENCJALNYCH NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH LUB NADUŻYCIACH FINANSOWYCH
Gmina Nowa Wieś Lęborska, jako beneficjent projektu, współfinansowanego w ramach działania 3.1.: Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T, oś priorytetowa III: Rozwój Sieci Drogowej TEN-T i Transportu Multimodalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020, pn. „Wzrost kompetencji dzieci z terenu Gminy Nowa Wieś Lęborska w zakresie bezpieczeństwa na drodze poprzez budowę miasteczek ruchu drogowego i montaż radarowego wyświetlacza prędkości”
Umowa o dofinansowanie POIS.03.01.00-00-0162/22-00
informuje o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych.
Mechanizm ten został opracowany i udostępniony przez Instytucję Zarządzającą i stanowi narzędzie informatyczne umożliwiające przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem poniższych narzędzi:
- adresu e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl
- lub formularza: https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci/
Zasady, jakimi kieruje się Instytucja Zarządzająca:
- Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Informacje objęte zgłoszeniem, umożliwiające identyfikację osoby dokonującej zgłoszenie, będą chronione zarówno na etapie wyjaśniania sprawy, podczas prowadzenia ewentualnych działań zapobiegawczych, jak również w przyszłości i udostępniane wyłącznie uprawnionym urzędnikom oraz funkcjonariuszom odpowiednich służb.
- Wszelkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami Instytucji Zarządzającej Programem Infrastruktura i Środowisko oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
- W przypadku wyrażenia chęci pozostania anonimowym przez osobę dokonującą zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej dokonywana będzie pełna anonimizacja zgłoszenia (ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości) przed jej ewentualnym przekazaniem w celu wyjaśnienia sprawy.
- W przypadku zgłoszeń (głównie anonimowych), które będą niepełne i nie będzie możliwości uzupełnienia tych informacji, istnieje ryzyko, że takie Zgłoszenie nie będzie mogło zostać rozpatrzone.