Wizyta Ambasadora Łotwy

Utworzono: 20-03-2023

W piątek, 17 marca Wójt Gminy Zdzisław Chojnacki oraz Przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Korda wspólnie z delegacją z Łotwy, Starostwa Powiatowego i Lęborka złożyli kwiaty pod pomnikiem łotewskiego bohatera narodowego, przywódcy antyfaszystowskiego ruchu oporu Konstantīna Čakste, na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej. 
Ponadto włodarze Gminy Nowa Wieś Lęborska złożyli wiązankę pod pomnikiem więźniów obozu koncentracyjnego Stutthoff pomordowanych w Gęsi i Krępie w lutym i marcu 1945 r.

Konstantin Čakste był synem prezydenta Łotwy Jāņisa Čakstego. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Łotwy w Rydze złożył pracę habilitacyjną i rozpoczął pracę jako wykładowca prawa cywilnego i handlowego na ryskim uniwersytecie. W czasie niemieckiej okupacji Łotwy zaangażował się w demokratyczny ruch oporu. Na posiedzeniu z 13 sierpnia 1943 został wybrany Przewodniczącym Centralnej Rady Łotwy. Współpracował z ruchem oporu na Litwie, w Estonii oraz z państwami zachodnimi. Aresztowany w 1944 r. przez Gestapo, został osadzony w obozie koncentracyjnym Salaspils, a następnie w Stutthofie. Zmarł w trakcie ewakuacji obozu. Jego prochy spoczywają na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej.

Podczas wizyty w Krępie Kaszubskiej ambasadorowi Łotwy Jurisowi Poikāns towarzyszyli: Michał Szczupaczyński – Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego, Alicja Zajączkowska — Starosta Lęborski, Robert Synakowski — Dyrektor Biura Senatorskiego, reprezentujący Senatora RP Kazimierza Kleinę uczestniczącego aktualnie w misji obserwacyjnej OBWE w Kazachstanie, Zdzisław Chojnacki — Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska, Zdzisław Korda — Przewodniczący Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska oraz reprezentujący Miasto Lębork: Jerzy Pernal zastępca Burmistrza i Marian Kurzydło sekretarz miasta.
W delegacji łotewskiej wspólnie z ambasadorem uczestniczyli: Egils Helmanis — Przewodniczący Rady Powiatu Ogre, Inga Ozoliņa — Radca Ambasadora Łotwy, Dana Bārbale — Zastępca Dyrektora Wykonawczego Samorządu Powiatu Ogre i Aija Romanovska — Kierownik Wydziału Rozwoju i Planowania Samorządu Powiatu Ogre.

Po uroczystościach w miejscu pamięci w Krępie Kaszubskiej, uczestnicy w lęborskim ratuszu podpisali umowę o współpracy pomiędzy Lęborkiem i łotewskim miastem Ogre.

Grafika 1: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 2: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 3: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 4: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 5: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 6: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 7: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 8: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 9: Wizyta Ambasadora Łotwy
Grafika 10: Wizyta Ambasadora Łotwy