„Polowanie na śmieci”

Utworzono: 25-05-2021

Stary telewizor, pęknięta toaleta, opony i części samochodowe oraz zatrważające ilości plastiku -  to wszystko, jak się okazało, można znaleźć w okolicznych lasach.

W ramach akcji Światowy Dzień Ziemi 2021, w minioną sobotę (22.05.2021 r.), Koło Łowieckie Głuszec z Lęborka zorganizowało zbiórkę śmieci na terenie swojego obwodu łowieckiego. W wydarzenie zaangażowali się nie tylko członkowie koła, ale również okoliczni mieszkańcy i sympatycy przyrody. Pomimo deszczu, ochotnicy wyruszyli w różne rejony lasu na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska i Cewice.

„Ilość śmieci, które udało się nam zebrać jest przerażająca, ale najgorsze jest to, że to tylko ułamek tego co tam zalega” – mówi jeden z uczestników zbiórki.

Celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw proekologicznych oraz wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Problem tzw. „dzikich wysypisk” w naszym regionie przybiera ostatnio na sile, ale prawdziwą udręką dla przyrodników jest również pozostawianie plastikowych butelek i innych śmieci wzdłuż leśnych ścieżek.

„Dbanie o przyrodę to nasz obowiązek. Bardzo cieszy nas fakt, że w zbiórce wzięło udział tyle dzieci, którym rodzice starają się wpoić miłość do przyrody. To daje nadzieję na przyszłość, że nowe pokolenia przestaną traktować las jako wysypisko” – dodaje prezes Koła Piotr Gontarek.

Podsumowanie akcji odbyło się pod wiatą myśliwską w Pogorzelicach, gdzie na wszystkich uczestników czekał poczęstunek od Koła.

Źródło: Koło Łowieckie Głuszec z Lęborka

Grupa 25 uczestników akcji ustawionych na tle lasu, przy zebranych workach śmieci.
Samochód typu pickup załadowany odpadami zebranymi w lesie.
Dziewczynki zbierające do worków śmieci w lesie.