Porodówka w Lęborku na europejskim poziomie

Utworzono: 11-03-2024

W poniedziałkowe przedpołudnie (4.03) w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej nastąpiło oficjalne przekazanie gruntownie zmodernizowanego traktu porodowego. Zastosowane rozwiązania techniczne stawiają lęborski oddział w krajowej czołówce pod względem dostosowania do potrzeb i zapewnienia maksymalnego komfortu pacjentkom.

Modernizacja traktu porodowego nastąpiła w związku z realizowanym projektem pod nazwą „Dostosowanie infrastruktury i wyposażenia SPS ZOZ w obszarze Oddziałów Położniczo-Ginekologicznego, Neonatologicznego i Pediatrycznego oraz utworzenie ZOL” (Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego). Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z Programu Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych – edycja II.

Pamiętam jak lęborska porodówka zasłynęła wiele lat temu z grafik Krzysztofa Grzesiaka, które niezwykle ociepliły szpitalne wnętrza, stwarzając je bardziej przyjaznymi rodzącym matkom. Dzisiaj mamy przyjemność odbierania finału robót, które sprawiły, że nie tylko atmosfera jest przyjazna rodzącym, ale przede wszystkim zyskują one nowoczesne pomieszczenia wyposażone we wszystko co jest potrzebne do zapewnienia komfortu, ale również prawidłowego nadzoru medycznego przy jednoczesnym zapewnieniu potrzebnego poczucia prywatności – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Cieszę się, że prace przebiegły w takim tempie i z takim efektem, jakiego możemy tu dzisiaj doświadczyć.

Zadowolenie ze sprawnie przeprowadzonej i wykonanej inwestycji wyraziła również dyrektor lęborskiego szpitala.

Pacjentki tego oddziału to osoby zdrowe, a więc oczekujące od szpitala nie tylko świadczenia medycznego na odpowiednim poziomie, ale również przyjaznego otoczenia, w którym realizacja świadczeń się odbywa. Za tą wstęgą, którą za chwilę przetniemy jest właśnie ta nowa jakość i przyjazne pacjentkom warunki – mówiła Marta Frankowska, dyrektor SPS ZOZ w Lęborku.

W przecięciu wstęgi i wizycie na gruntownie przebudowanym oddziale uczestniczyli, oprócz starosty i dyrekcji szpitala, Ryszard Wenta – członek Zarządu Powiatu Lęborskiego, wykonawca Adam Hrycyk – właściciel firmy Hryn-Bud, a także przedstawiciele projektanta oraz inżynier nadzoru. Nie zabrakło też pielęgniarek, pracujących na trakcie porodowym. Wartość przebudowy traktu wyniosła 3 mln 800 tys. zł. Wartość dofinansowania całości realizowanego projektu sięgnęła ponad 17 mln zł.

W ramach modernizacji i przebudowy porodówki generalnym remontem objętych było 355,38 m kw. Pomieszczenia zyskały wszystkie nowe sieci dostarczające media i gazy medyczne, zostały wyposażone w monitoring i system kontroli dostępu. Sale są wentylowane mechanicznie i klimatyzowane. Salę cięć wykonano w zakresie technologii, rozwiązań technicznych i higieniczno-sanitarnych identycznie jak dla pomieszczeń głównych bloku operacyjnego. Chociaż do końca całości projektu jeszcze pozostało sporo czasu, już wkrótce, jako kolejny – zostanie oddany do użytku Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Źródło, fot. Starostwo Powiatowe w Lęborku

Grafika 1: Porodówka w Lęborku na europejskim poziomie
Grafika 2: Porodówka w Lęborku na europejskim poziomie
Grafika 3: Porodówka w Lęborku na europejskim poziomie