Relacja z rowerowej majówki

Utworzono: 04-05-2022

Tegoroczna majówka z rowerem, po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, tradycyjnie w gminie Nowa Wieś Lęborska obyła się 1 i 3 maja.
1 maja, rozpoczęliśmy, wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Lęborku, udziałem w XVIII Otwartym Rajdzie Turystycznym Cyklistów „Jesteśmy w Unii”, którym mieszkańcy powiatu lęborskiego uczcili 18. rocznicę przynależności Polski do Wspólnoty Europejskiej. Na starcie rajdu stanęło 82 uczestników, którzy zmierzyli się z niespełna 20-km trasą z Lęborka przez Maszewo Lęborskie, do Dziechlina, zróżnicowaną pod względem krajobrazowo-terenowym. Trasę wieńczył finał na terenie świetlicy wiejskiej z wręczeniem pucharów, dyplomów i piknikiem majówkowym w Stanicy Turystycznej w Dziechlinie.

3 maja na placu przed Urzędem Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej odbyła się Majówka z rowerem. Mimo niesprzyjającej aury Wójt Gminy i Pani Zastępca Wójta rozdali rowerzystom blisko 150 pompek do roweru.
Wszyscy, bez względu na wiek mogli spróbować swoich sił na różnego rodzaju rowerach.  W miasteczku rowerowym nad uczestnikami czuwał Jonasz Pakulski - uczestnik 10 edycji "Mam Talent", który od lat zachwyca publiczność swoimi umiejętnościami rowerowymi. Do różnych, nietypowych, a nawet dziwnych rowerów, z którymi zetknęli się mieszkańcy, zaliczyliśmy:
Rower przeciwskrętny - kultowy rower Wigry III z pozoru niczym się niewyróżniający. Zaskoczenie pojawiało się przy pierwszym zakręcie, ponieważ nie skręcał on zgodnie z oczekiwaniami! Koordynacja ruchów okazywała się nie lada wyczynem.
Bicykl - śmiało można go nazwać retro rowerem, ma dwa koła i kierownicę, jednak przednie koło jest znacznie większe od tylnego. Jest to nowoczesna wersja bicykla, ojca współczesnych rowerów, która w porównaniu do pierwowzoru jest znacznie łatwiejsza w prowadzeniu. Ten kultowy rower wyglądał  komicznie, za to prowadzenie go było dla większości dużo łatwiejsze niż roweru przeciwskrętnego.
Monocykl - nie można go nazwać rowerem, ma tylko jedno koło i nie posiada nawet kierownicy, kojarzony głównie z pokazami cyrkowymi. Wczoraj każdy mógł sprawdzić, czy jazda na nim rzeczywiście jest możliwa. 
Były też rowery: amerykański chopper, rower do akrobatyki (bez siodełka), rower do driftu, czy nietypowa hulajnoga.
Dużym zainteresowaniem cieszył się refleksomierz - jedyne takie urządzenie w Polsce, dzięki któremu uczestnicy majówki mogli sprawdzić swój refleks! Gra polegała na złapaniu jak największej ilości kolorowych pałeczek, które spadały losowo w różnych odstępach czasowych.

Konkursy z nagrodami, zabawy, stacja serwisowa dla rowerów, a nawet możliwość skorzystania z masażu były dostępne nieodpłatnie dla każdego. W tym roku edukację rowerową przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lęborku. Były spacery w alkogoglach, każdy mógł obejrzeć radiowóz i motocykl policyjny.

Te wszystkie rowerowe przyjemności uświetniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Krępy Kaszubskiej, Lędziechowa, Łebienia i Mostów swoimi smacznymi wypiekami. Kawiarenka z ciepłą herbatą i kawą do końca była pełna pyszności.

Do zobaczenia za rok!

Grafika 1: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 2: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 3: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 4: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 5: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 6: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 7: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 8: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 9: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 10: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 11: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 12: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 13: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 14: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 15: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 16: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 17: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 18: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 19: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 20: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 21: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 22: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 23: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 24: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 25: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 26: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 27: Relacja z rowerowej majówki
Grafika 28: Relacja z rowerowej majówki