Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska

Utworzono: 05-12-2022

Trzeciego grudnia na X Mikołajowym Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska w Obliwicach spotkało się 300 mikołajów; 7,7 km; czas przejścia ok. 1 godz. 20 min.

Mimo zimowej aury łatwą i przyjemną trasą nie wymagającą dużego wysiłku przeszliśmy, żeby zdobyć Certyfikat Mikołaja i Śnieżynki Nordic Walking. Marsz Nasz rozpoczęliśmy w Obliwicach wychodząc ze Stanicy Turystycznej (ST) Enklawy Ekologiczno - Historycznej, 600 m dalej popijając wodę u Pani Bogusi na pierwszym punkcie z napojami, opuściliśmy asfaltową drogę i weszliśmy w leśną dróżkę gruntową. Bajkowa sceneria jesiennego lasu dodała nam wigoru i skrzydeł. Mikołaje z pełnymi kieszeniami dobrych słodyczy na trasie to wyjątkowy widok i niebywała atrakcja. Na wysokości strumyka idąc w prawo krętą leśną ścieżką, pokonaliśmy zróżnicowane podłoża, od twardych, do piaszczystych. Na 2,6 km doszliśmy do starego torowiska, (dawna linia PKP nr 230 łącząca Lębork, Garczegorze z Choczewem), po którego przekroczeniu skręciliśmy w lewo. Napotkaliśmy wybudowanie Jasia i Małgosi. Przechodząc asfaltową drogę pod kontrolą organizatora Jurka doszliśmy do zabudowań dawnego Zakładu Rolnego w Janisławcu, gdzie u Państwa Rompskich Mikołaje mieli do wypicia 40 litrów gorącego kaka, prosto z zabytkowej obory. Smak kaka pitego w zimowej temperaturze, przypomniał co niektórym z nas, lata dzieciństwa. Dalej kierowaliśmy się do Garczegorza, po drodze mijając tablice ćwiczeń ustawione w miejscu rekreacyjnym zwanym SAHARA. Przy trasie asfaltowej w Garczegorzu na trzecim punkcie z napojami ugościł nas postawny Mikołaj. W trakcie przemarszu częstujemy napotkanych mieszkańców słodkościami, jak to bywa u mikołajów. Po krótkim popasie poszliśmy w kierunku Wilkowa, mijając zabytkowy kościół i ponownie weszliśmy na nową drogę asfaltową skręcając w lewo w kierunku Obliwic. Urozmaiconą dróżką między polami na 6,8 km zamknęliśmy pętlę naszego szlaku, ponownie częstując gromady dzieci słodkościami. Przeszliśmy ostatni kilometr piękną, stuletnią aleją kasztanową i zakończyliśmy wędrówkę w Stanicy Turystycznej Obliwice. Jesień przechodząca w zimę jest piękna. A tam czekały na nas parowane ziemniaki ze śledzikiem. Otrzymaliśmy nagrody rozdawane przez władze samorządowe Gminy Nowa Wieś Lęborska, Miasta Lęborka i Powiatu Lęborskiego w formie Kiermaszu Mikołajowego, „Certyfikat Mikołaja i Śnieżynki Nordic Walking 2022”. Co najważniejsze dostaliśmy gratis dużo radosnych doznań w otoczeniu trzydziestu pomników przyrody. Kto mógł, posmakował produktu turystycznego polsko-szwedzkiego!!! "przecierkę jabłkową z cynamonem".

Organizatorzy X Mikołajkowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska 2022, Światowego Dnia Marszu bez rywalizacji World Walking Day dziękują wszystkim wolontariuszom, darczyńcom i uczestnikom tej pięknej imprezy.
Propagowaliśmy akcję "Every Can Counts (Każda puszka cenna)", a marsz dedykowaliśmy Danielowi Czapiewskiemu i Janowi Kiślukowi, niestrudzonym propagatorom polskiej turystyki.

Tekst: Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej
Fot.: Andrzej Dąbek

Grafika 1: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 2: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 3: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 4: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 5: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 6: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 7: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 8: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 9: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska
Grafika 10: Poszliśmy do Was z prezentami. Relacja z X Mikołajowego Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska