Ważne informacje dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski samochodami

Utworzono: 10-03-2022

Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach, musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Wjeżdżając do Polski z Ukrainy samochodem na ukraińskiej rejestracji, musisz mieć:

  • Zieloną Kartę. To potwierdzenie twojej polisy OC.
  • Jeśli nie masz Zielonej Karty, po przekroczeniu granicy Polski, musisz mieć ubezpieczenie graniczne, tzw. OC graniczne. OC graniczne kupisz m.in. w punktach na granicy, u agentów ubezpieczeniowych lub przez infolinię. Ubezpieczenie to jest zawierane na minimum 30 dni, maksymalnie na 365 dni.
    Ubezpieczenia graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy są bezpłatne. Oferują je Allianz, ERGO Hestia, PZU oraz Warta – ubezpieczenia są dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych lub poprzez infolinię.

 

ALLIANZ Polisę mogą wystawić pośrednicy w pasie granicznym, a także w punktach Allianz w całej Polsce. Taka polisa jest dostępna od 1 marca u agentów wyłącznych oraz multiagentów.
ERGO HESTIA Ubezpieczenie do 30 dni dostępne jest poprzez infolinię pod numerem +48 587 663 404, działa 24/7 i obsługiwana jest przez osoby mówiące po polsku i ukraińsku.
PZU Polisy objęte akcją są dostępne u agentów, którzy są na wszystkich 8 przejściach granicznych. Straż Graniczna pomoże wskazać, gdzie znajdują się centra pracy zdalnej PZU Pomoc. Jest też możliwość zawierania OC granicznego zdalnie. Szczegółowe informacje są dostępne pod numerem +48 225 0515 563. Inforlinia jest obsługiwana w języku ukraiński. Konsultanci poinformują o dalszym postępowaniu.
WARTA Skontaktuj się z infolinią Warty pod numerem +48 814 607 900. Numer jest obsługiwany w godzinach  działania infolinii: poniedziałek — piątek 8:00-20:00 i sobota 8:00-16:00. 

 

Jeśli ważność Zielonej Karty skończy się w trakcie pobytu w Polsce, musisz również kupić ubezpieczenie graniczne. Kupisz je w dowolnym miejscu, w którym się znajdziesz, a agencji ubezpieczeniowej. Pamiętaj, by zgłosić się do takiej placówki przed upływem ważności Zielonej Karty. Podobnie, gdy kończy się ubezpieczenie graniczne, udaj się do agenta ubezpieczeniowego, by wykupić polisę na kolejny miesiąc lub kilka miesięcy. Musisz okazać kończąca się umowę.

Ulotki informacyjne w języku polskim i ukraińskim do pobrania poniżej.

Źródło: piu.org.pl

Ulotka informacyjna.
Ulotka informacyjna.