„Poznaj Polskę 2023”

Utworzono: 13-07-2023

W związku z otrzymaniem dofinansowania w ramach Programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę 2023” uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnicach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Redkowicach uczestniczyli w czterech wycieczkach mających na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez poznanie Polski, jej zabytków, kultury i historii. Na realizację wycieczek szkoły otrzymały łącznie 40.000,00 zł dofinansowania. Warunkiem jego otrzymania był udział środków własnych w wysokości minimum 20% wartości danej wycieczki. Wycieczki jednodniowe otrzymały wsparcie po 5.000,00 zł, natomiast wyjazdy trzydniowe po 15.000,00 zł.

Wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej w Leśnicach

Uczniowie klas I-III pojechali 15 maja 2023 roku na jednodniową wycieczkę do Gdańska. Pierwszym przystankiem na trasie zwiedzania była Katedra Oliwska, w której uczestnicy mogli posłuchać pięknego koncertu organowego. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po historycznym centrum Gdańska.  Podczas spaceru dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w opowieści przewodnika i podziwiały zabytki takie jak:  Brama Zielona, urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, gotycki Ratusz Głównego Miasta, którego wnętrza również mogły podziwiać. Niezwykle urokliwym i ciekawym miejscem Gdańska jest Długi Targ, który wraz z ul. Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To właśnie tutaj uczniowie spędzili miło czas, podziwiając symbol Gdańska –  Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie zobaczyli Złotą Kamienicę oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna wyglądała do przechodniów „Panienka z okienka”, czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka. Wycieczkę zakończyły emocjonujące zakupy pamiątek z Gdańska, poczęstunek pysznymi lodami oraz wspólny posiłek. Późnym popołudniem dzieci pełne wrażeń wróciły do domów.

Uczniowie klas starszych w terminie od 19 do 21 czerwca 2023 roku uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Po przyjeździe do Warszawy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie okolice Pałacu Kultury i Nauki. Część uczniów wjechała na taras widokowy aby podziwiać panoramę Warszawy. Kolejnego dnia zwiedzili Wilanów i Trakt Królewski, zobaczyli Pałac Prezydencki oraz spędzili miło i ciekawie czas w Centrum Nauki Kopernik. Ostatniego dnia odwiedzili Zamek Królewski i Plac Zamkowy oraz Muzeum Żydów Polskich Polin. Uczniowie wrócili do domu późnym wieczorem pełni wrażeń i zadumy...

Wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej w Redkowicach

18 maja najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Redkowicach wzięli udział w wycieczce do Gdyni i Malborka. Uczniowie najpierw zwiedzali Gdynię, między innymi jedno z lubionych miejsc spacerów mieszkańców Gdyni oraz turystów - Skwer Kościuszki. Następnie uczniowie gościli na jednej z największych atrakcji - najsłynniejszym polskim żaglowcu – ORP Dar Pomorza. Następnie wycieczka udała się do Malborka, by tam podziwiać piękny i okazały Zamek Krzyżacki. Nie zabrakło zakupów pamiątek i pysznych lodów. Wszyscy wrócili do domów szczęśliwi i pełni wrażeń.

W dniach 14-16 czerwca uczniowie z klas IV-VIII wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Gdańska. Trzydniowy wyjazd pozwolił na zwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej i Europejskiego Centrum Solidarności. Uczniowie spacerowali urokliwą starówką i zwiedzili Narodowe Muzeum Morskie. Kolejnym punktem w planie wyjazdu było Pole Bitwy na Westerplatte, a następnie Gdańsk – Oliwa z Katedrą Oliwską, Palmiarnią i pięknym Parkiem Oliwskim. Po trzech dniach wycieczki wszyscy wrócili szczęśliwi i pełni wrażeń.

Fot.: SP w Leśnicach, SP w Redkowicach

Grafika 1: „Poznaj Polskę 2023”