Książki o szklanej rybie z Czarnówka trafią do gminnych szkół i bibliotek

Utworzono: 18-02-2022
Przywitanie gości z Muzeum w Lęborku przez Wójta Gminy. grafika
Na zdjęciu: Monika Włusek - Zastępca Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska, Zdzisław Chojnacki - Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska, Mariola Pruska - Dyrektor Muzeum w Lęborku, Agnieszka Krzysiak - archeolog Muzeum w Lęborku. grafika
Symboliczne przekazanie książek przez delegację z Muzeum w Lęborku na ręce Wójta Gminy. grafika
Okładka publikacji popularnonaukowej "Z głębin czasu. opowieść o pewnej rybie". grafika

Gmina Nowa Wieś Lęborska otrzymała kilkadziesiąt egzemplarzy najnowszej książki popularno-naukowej pt. "„Z głębin czasu – opowieść o pewnej rybie”. Publikacje przekazała Pani Mariola Pruska, Dyrektor Muzeum w Lęborku. 

Publikacja to kompleksowe opracowanie i jednocześnie upublicznienie unikatowego w skali europejskiej zespołu rzymskich naczyń szklanych: butli w kształcie ryby i dużego pucharu z aplikacjami w kształcie ptaków wodnych.

Obiekty wykopano w 2015 roku w centrum starożytnego cmentarzyska podczas prac archeologicznych w Czarnówku. Szklana butla w kształcie ryby, czyli naczynie wykonane na terenach Cesarstwa Rzymskiego ponad półtora tysiąca lat temu, przetrwało w stanie niemal nienaruszonym do dnia dzisiejszego. Ryba z Czarnówka według specjalistów jest najlepiej na świecie zachowanym szklanym naczyniem z czasów starożytnego Rzymu. Odkrycie potwierdziło, że basen Bałtyku stanowił szczególną pozycję w kulturowym i społeczno-politycznym obrazie ówczesnej "barbarzyńskiej Europy" - można wyczytać już we wstępie dwujęzycznej polsko-angielskiej publikacji.

W kolejnych rozdziałach autorzy opracowania opowiadają m.in. o wydobytym także w Czarnówku szklanym pucharze z wizerunkami ptaków oraz innych rzymskich naczyniach szklanych znalezionych na ziemiach dzisiejszej Polski i środkowej Europy.

W spotkaniu w urzędzie gminy uczestniczyły także Agnieszka Krzysiak, archeolog Muzeum oraz Monika Włusek, Zastępca Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska. Książki w dużej części przekazane zostaną do zlokalizowanych na terenie naszej placówek oświatowych i instytucji kultury, wzbogacając zbiory bibliotek.

Bogoto ilustrowana publikacja pod redakcją Jacka Andrzejowskiego, Marioli Pruskiej i Jana Schustera powstała w ramach projektu realizowanego przez lęborskie Muzeum i dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.

Opracowanie w elektronicznej wersji pdf jest dostępne na stronie internetowej Muzeum w Lęborku.