„Miejsca Pamięci Historycznej” - 14,3 km - III marsz w ramach cyklu VI Grand Prix Nordic Walking

Utworzono: 07-06-2017

Relacja z Grand Prix Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska 2017
o Puchar Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska

3 czerwca – Czarna Trasa Nordic Walking - Krępa Kaszubska – „Miejsca Pamięci Historycznej” - 14,3 km

Piękna pogoda, wspaniała przyroda i atmosfera oraz oddani ludzie i organizatorzy - tak było na trzecim marszu w ramach VI Grand Prix Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska o Puchar Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska.

Nordic Walking Park Nowa Wieś Lęborska, to ponad 30 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy przeznaczone są zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Nordic Walking, jak również dla tych, którzy szukają wyzwań o charakterze sportowym.

Najdłuższa z tras koloru czarnego mająca 14,3 km przeznaczona jest zdecydowanie dla doborowych piechurów. Gospodarzem poczęstunku na Starcie i Mecie było dwanaście gościnnych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Krępie. Wyszliśmy tym razem ze Stanicy Turystycznej Krępa Kaszubska. Starterem Honorowym była Sołtys Krępy Kaszubskiej Aleksandra Majchrzak. Zostawiając za sobą miejscowość minęliśmy stadninę koni Koniczynka przy której Państwo Tuszyńscy postawili wodopój i wspólnie z pięknym końmi zaznaliśmy uroku pokrzepienia tym drogocennym trunkiem. Tuż za zakrętem cała rodzina Państwa Strupińskich z córkami biegaczkami ponownie napoiła spragnioną grupę chodziarzy. Następnie żwirową drogą, później piaszczystą doszliśmy do asfaltu, gdzie organizator Dominik z OSP Obliwice bezpiecznie przeprowadził nas po tym odcinku. Na 3,4 km przy obelisku Jana Pawła II połączyliśmy się z czerwonym szlakiem, przy którym członek Rady Sołeckiej Pan Andrzej i Mateusz skierowali nas na ostatni kilometr do Stanicy turystycznej Obliwice przechodzący obok ścieżki prowadzącej do trzech czterystuletnich dębów. W Stanicy Turystycznej Obliwice czekała na nas orzeźwiająca woda podawana przez Panią Małgosię. Zostawiając za sobą Obliwice na szlaku skręciliśmy w prawo do lasu obok obelisku Ścieżka Przyrodnicza Obliwice gdzie kierowali nas członkowie OSP Obliwice. Idąc duktem leśnym minęliśmy po drodze stawy dochodząc do asfaltu w miejscowości Łebień, którą to media nazwały polskim eldorado gazu łupkowego, ze względu na duże pokłady tegoż gazu. W Stanicy Turystycznej Łebień pani Ela częstowała nas nie tylko wodą ale także przesmacznym ciastem własnego wypieku. Powędrowaliśmy dalej bitą drogą, minęliśmy pojedyncze zabudowania i doszliśmy do miejsca rekreacyjnego w Lędziechowie, gdzie przy punkcie pomiaru tętna można wykonać indywidualny pomiar wg załączonej tabeli. Lędziechowo z gościnną Panią Sołtys Krystyną pożegnało nas kubkiem wody i słodkościami. Idąc dalej fragmentem brukowanego duktu Ścieżki przyrodniczej ponownie znaleźliśmy się na drodze biegnącej pośród pól. Od tej pory przez ostatnie dwa kilometry opiekowali się nami Strażacy z OSP Krępa Kaszubska. Po dotarciu do granicy lasu przy starej, pomnikowej lipie skręciliśmy w lewo, by po przejściu 13,5 km dojść do cmentarza i pomnika ofiar Marszu Śmierci więźniów z obozu KL Stutthof. Po chwili zadumy, przeszliśmy pięknym lasem parkowym docierając do Stanicy Turystycznej Krępa Kaszubska, przy której umieszczono tablice z różnymi zestawami ćwiczeń. W przerwie mogliśmy zwiedzić izbę pamięci ofiar Marszu Śmierci. W terenie spotkaliśmy około 30 pomników przyrody co pozwoliło marsz Nordic Walking połączyć z pozytywnymi doznaniami rekreacyjno – krajoznawczymi.

W imieniu Wójta Gminy Ryszarda Wittke i Własnym serdeczne dziękujemy za zaangażowanie i obsługę wszystkim Działaczom i Organizatorom.

Dyrektor Zawodów – Krzysztof Pruszak
Sędzia Główny – Maurycy Gałuszka
Fotoreportaż: Pani Ewa Maruszak