Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia

Utworzono: 25-03-2020

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Oznacza to m.in. przedłużenie zamknięcia wszystkich placówek oświatowych do Wielkanocy.

Stan epidemii jest kolejnym stopniem zagrożenia po obowiązującym dotychczas stanie zagrożenia epidemicznego. Wprowadzenie stanu epidemii daje dodatkowe możliwości ochrony. W tym kluczową - wprowadzenia tak zwanych stref zero. Taka strefa to obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w którym są dodatkowe ograniczenia i kontrola.

Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do Świąt Wielkanocnych. To trudna decyzja, ale ważna i potrzebna, żeby nie doszło do bardzo szerokiego rozprzestrzeniania się koronawirusa - przekazał szef rządu podczas dzisiejszej /20 marca/ konferencji prasowej. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni.

Premier podkreślił też, że przestrzeganie zasad kwarantanny to rzecz fundamentalna. Wraz z wprowadzeniem stanu epidemii podwyższone zostały kary za złamanie kwarantanny - z 5 tys. zł na 30 tys. zł. Wprowadzono również mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował.

Premier podkreślał, że aktualna sytuacja w Polsce związana z epidemią to egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy. Robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych - podkreślał premier. Podczas konferencji prasowej prezes Rady Ministrów powołał się na dane statystyczne z Europy mówiące o ryzyku i skutkach, jakie niesie koronawirus zwłaszcza dla seniorów.

Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga - mówił premier Mateusz Morawiecki. Premier dodał także, że będzie wydłużony 14-dniowy zasiłek na opiekę nad dziećmi.

Zgodnie z treścią ustawy o chorobach zakaźnych, stan epidemii może, lecz nie musi wiązać się z następującymi obowiązkami:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;
- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności;
- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów;
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi;
- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych - uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii;
- czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;
- czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
- obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
- obowiązek poddania się kwarantannie;
- wskazanie miejsca kwarantanny;
- zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
- czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia.