Trwa nabór wniosków o pomoc na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym

Utworzono: 13-11-2019

Do 22 listopada 2019 r. w oddziałach regionalnych ARiMR można składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

O przyznanie pomocy mogą ubiegać się dwie grupy odbiorców. Pierwszą są rolnicy prowadzący chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Dofinansowanie można uzyskać na następujące inwestycje:
- wykonanie ogrodzenia chlewni;
- utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej;
- wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji np. bramy, kurtyny czy tunele;
- zapewniające utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, z oddzielnym wejściem i z których nie ma bezpośredniego przejścia do pomieszczeń gdzie znajdują się inne zwierzęta kopytne.

Maksymalny limit wsparcia to 100 tys. zł.

Drugą grupę stanowią spółki wodne lub związki spółek wodnych, które zamierzają zaopatrzyć się w sprzęt do utrzymania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny. W tym przypadku limit pomocy wynosi 1 mln zł.

Maksymalny poziom dofinansowania w obu przypadkach wynosi 80 proc.

Więcej informacji tutaj.

Grafika 1: Trwa nabór wniosków o pomoc na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym