Relacja z Grand Prix Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska 2018 o Puchar Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska

Utworzono: 08-06-2018

Relacja z Grand Prix Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska 2018
o Puchar Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska

W sobotę 2 czerwca 2018 gościliśmy w Krępie Kaszubskiej. Była to już trzecia impreza dla chodziarzy w ramach VII Grand Prix Nordic Walking Nowa Wieś Lęborska o Puchar Wójta Gminy Ryszarda Wittke.
Na przepiękną trasę "Miejsca Pamięci Historycznej" o długości 14,3 km wyruszyło 40 uczestników Nordic Walking z kijami. Przepiękna, słoneczna pogoda i wysoka temperatura nie wystraszyły stałych uczestników naszej ogólnopolskiej, chodziarskiej imprezy, którą wspaniale przygotował Gminny Ośrodek Kultury przy wsparciu Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej. Jako pierwszy na linii mety zameldował się Leonard Naczk z Lęborka z czasem 1:37.00. Wśród kobiet najlepszą okazała się miejscowa zawodniczka Krysia Królikowska, która na mecie utonęła w objęciach męża Bogdana. Było to już drugie zwycięstwo Krysi w kategorii open. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale pamięci Stanisława Blachy i dyplomy. Zawodnicy wzięli udział w wyborze nagród rzeczowych. Po zawodach dla uczestników i kibiców czekał poczęstunek.

Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Sołectwo Krępa Kaszubska za pyszne gofry z bitą śmietaną i truskawkami i wiele innych pyszności. Rajd Nordic Walking 14,7km pokonany.

Piękna pogoda, wspaniała przyroda i atmosfera oraz oddani ludzie i organizatorzy Nordic Walking Park Nowa Wieś Lęborska, to ponad 30 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Trasy przeznaczone są zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Nordic Walking, jak również dla tych, którzy szukają wyzwań o charakterze sportowym.

Najdłuższa z tras koloru czarnego mająca 14,3 km przeznaczona jest zdecydowanie dla doborowych piechurów. Gospodarzem poczęstunku na Starcie i Mecie było dwanaście gościnnych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Krępie. Wyszliśmy tym razem ze Stanicy Turystycznej Krępa Kaszubska. Starterami Honorowym byli Burmistrz Miasta Lęborka. Zostawiając za sobą miejscowość minęliśmy stadninę koni Koniczynka, a tuż za zakrętem cała rodzina Ryszarda z córkami biegaczkami napoiła spragnioną grupę chodziarzy. Następnie żwirową drogą, później piaszczystą doszliśmy do asfaltu gdzie organizator Dominik z OSP Obliwice bezpiecznie przeprowadzł Nas po tym odcinku. Na 3,4 km przy obelisku Jana Pawła II połączyliśmy się z czerwonym szlakiem przy którym Gospodarz OSP Pan Andrzej skierował Nas na ostatni kilometr do Stanicy turystycznej Obliwice. Przechodzący obok ścieżki prowadzącej do trzech czterystuletnich dębów dotarliśmy do Stanicy Turystycznej Obliwice gdzie czekała na nas orzeźwiająca woda podawana przez Panią Teresą. Zostawiając za sobą Obliwice na szlaku skręciliśmy w prawo do lasu obok obelisku Ścieżka Przyrodnicza Obliwice gdzie kierowali nas członkowie OSP Obliwice na czele z Kubą. Idąc duktem leśnym minęliśmy po drodze stawy z pięknym Żurawiami. Dochodząc do asfaltu w miejscowości Łebień, którą to media nazwały polskim eldorado gazu łupkowego, ze względu na duże pokłady tegoż gazu. W Stanicy Turystycznej Łebień pani Ela częstowała Nas nie tylko wodą ale także przesmacznym ciastem własnego wypieku. Powędrowaliśmy dalej bitą drogą, minęliśmy pojedyncze zabudowania i doszliśmy do miejsca rekreacyjnego w Lędziechowie, gdzie przy punkcie pomiaru tętna można wykonać indywidualny pomiar wg załączonej tabeli. Lędziechowo z gościnną Panią Sołtys Krystyną pożegnało Nas kubkiem wody i piknikiem rodzinnym. Idąc dalej fragmentem brukowanego duktu Ścieżki przyrodniczej ponownie znaleźliśmy się na drodze biegnącej pośród pól. Od tej pory przez ostatnie dwa kilometry opiekowali się nami Strażacy z OSP Krępa Kaszubska. Po dotarciu do granicy lasu przy starej, pomnikowej lipie skręciliśmy w lewo, by po przejściu 13,5 km dojść do cmentarza i pomnika ofiar Marszu Śmierci więźniów z obozu KL Stutthof. Po chwili zadumy, przeszliśmy pięknym lasem parkowym docierając do Stanicy Turystycznej Krępa Kaszubska, przy której umieszczono tablice z różnymi zestawami ćwiczeń. W przerwie mogliśmy zwiedzić izbę pamięci ofiar Marszu Śmierci. W terenie spotkaliśmy około 30 pomników przyrody co pozwoliło marsz Nordic Walking połączyć z pozytywnymi doznaniami rekreacyjno – krajoznawczymi.

Dyrektor Zawodów –Krzysztof Pruszak
Sędzia Główny – Maurycy Gałuszka
Dyrektor Biura – Edward Nagórski
Fotoreportaż: Wiesław Mielewczyk

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i obsługę wszystkim Działaczom i Organizatorom.