Europejski Korpus Solidarności szansą dla wolontariatu

Utworzono: 19-11-2020

W ramach Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu zapraszamy prezesów, koordynatorów i pracowników pomorskich organizacji pozarządowych na spotkanie informacyjne dotyczące Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS).

Jest to program skierowany m.in. do organizacji i instytucji, które mogą ubiegać się o dofinansowanie miejsc pracy wolontariuszy, pracowników i stażystów. Założenia programu skupione są wokół działań solidarnościowych. Celem programu jest umożliwienie organizacjom działającym w sektorze pozarządowym współpracy z młodymi ludźmi, którzy chcą zaangażować się w prace wolontariacką, odbyć staż lub okres pracy za granicą.

Zaangażowanie się organizacji w projekty Wolontariatu w ramach EKS niesie wiele wymiernych korzyści. Dla organizacji jest to szansa na nadanie swoim działaniom wymiaru międzynarodowego, pozyskania nowych partnerów zagranicznych oraz realizacji działań w skali europejskiej. Wolontariusz wspiera w codziennej pracy i rozwoju organizację, ta z kolei tworzy mu miejsce, gdzie zdobędzie nowe doświadczenia.

Chcielibyśmy jako Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku podzielić się naszymi doświadczeniami i zachęcić organizacje/instytucje do włączenia się w program.

Zaproszenie kierujemy w szczególności do:
- koordynatorów projektu w pomorskich organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych (szkoły, przedszkola, biblioteki, muzea, placówki kultury);
- koordynatorów wolontariatu i animatorów.

Podczas szkolenia dowiecie się m.in.:
- w jaki sposób pozyskać wolontariuszy zagranicznych;
- czym są projekty solidarności;
- krok po kroku jak włączyć swoją organizację do programu;
- w jaki sposób znaleźć partnera do projektu;
- jakie aspekty programu są szczególnie ważne (współpraca z partnerem, narzędzia wspierające rozwój wolontariusza, finanse).

Spotkanie odbędzie się online na platformie ClickMeeting w dniu 1 grudnia, o godzinie 10:00.

LINK DO REJESTRACJI

LINK DO WYDARZENIA NA FB

Prowadzący:
Szymon Knitter - doświadczony pracownik młodzieżowy specjalizujący się w promowaniu aktywności obywatelskiej. Były koordynator Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego i animator/opiekun Młodzieżowej Rady Województwa Pomorskiego. Zaangażowany w wolontariat, w tym wolontariusz zagraniczny na Słowacji. Od 2017 roku wspiera wolontariuszy zagranicznych w Polsce w roli mentora. Posiada także 3-letnie doświadczenie pracy przy projektach (wymiany młodzieżowe, projekty wolontariatu, partnerstwa strategiczne) finansowanych z programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Na co dzień koordynuje Program Wolontariatu w Europejskim Centrum Solidarności, moderuje program dla szkolnych grup wolontariackich pn. "Termosfera" oraz pełni funkcję koordynatora wolontariatu zagranicznego w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Źródło: REGIONALNE CENTRUM WOLONTARIATU W GDAŃSKU