Dzięki wsparciu PSE ukończono plac zabaw w Mostach przy ul. Słonecznej

Utworzono: 23-11-2022

Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska zaprasza najmłodszych mieszkańców gminy do korzystania z placu zabaw przy ul. Słonecznej w Mostach. Nie udałoby się go wyposażyć bez wsparcia otrzymanego od Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
Plac zabaw znajduje się w samym centrum miejscowości, dzięki czemu dostępny jest dla wszystkich mieszkańców. W tym roku doposażono go w linarium, bujak na sprężynie oraz ogrodzenie z paneli edukacyjnych, które oddzieliło plac zabaw od siłowni zewnętrznej (także zamontowanej w tym roku). Urządzenia siłowni (orbitrek + poręcze, twister + drabinka, biegacz + wyciskanie siedząc + wyciskanie leżąc) mają zachęcić dorosłych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Są idealne także do rehabilitacji. Zwiększyły one atrakcyjność placu zabaw, przez co stał się miejscem integracji międzypokoleniowej. Plac zabaw polecamy zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców i dziadków. Także młodzież znajdzie coś dla siebie, ponieważ chodnik ułożono w taki sposób, aby umożliwić jazdę po nim na łyżworolkach, a odpocząć mogą na ławeczkach lub przy zadaszonych ławostołach. Oprócz tego zamontowany został stojak na rowery.

Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez Gminę Nowa Wieś Lęborska w programie grantowym „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Gmina otrzymała na ten cel 20.000,00 zł dofinansowania.
Reszta środków niezbędnych do dokończenia placu zabaw pochodzi z Funduszu Sołeckiego (11.000,00 zł) oraz środków z programu „Rosnąca Odporność” (10.903,39 zł).

Prace nad utworzeniem placu zabaw w centrum Mostów trwają od 2017 r. W tym miejscu plac zabaw funkcjonował już w latach ok. 1970-1980, lecz urządzenia dawno zostały zlikwidowane ze względu na ich stan. Na wniosek mieszkańców gmina w 2019 r. zleciła wykonanie projektu zagospodarowania terenu i od tej pory intensywnie wyposaża plac zabaw. Do tej pory zamontowano już urządzenia: duży zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka wahadłowa podwójna, huśtawka wagowa, karuzela i bujak na sprężynie. Pod urządzeniami zabawowymi wymieniona została ziemia na nawierzchnię bezpieczną - piasek płukany. Z inicjatywy mieszkańców kupiono także serce na nakrętki.
„WzMOCnij Swoje Otoczenie” to ogólnopolski program grantowy, realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Skierowany jest do samorządów i ich jednostek – np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednej z siedmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach www.raport.pse.pl oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.

Plac zabaw z widocznymi elementami siłowni zewnętrznej.
Urządzenia edukacyjne na placu zabaw.
Plac zabaw z widocznymi elementami siłowni zewnętrznej.
Urządzenia edukacyjne na placu zabaw.
Urządzenia edukacyjne na placu zabaw.
Plac zabaw z widocznymi elementami siłowni zewnętrznej.
Urządzenia edukacyjne na placu zabaw.
Tablica informacyjna zamontowana na ogrodzeniu.
Urządzenia edukacyjne na placu zabaw.