Techniczny plan zimowego utrzymania dróg gminnych w sezonie zimowym 2017/2018

TECHNICZNY PLAN ZIMOWEGO UTRZYMANIA
DRÓG GMINNYCH NA TERENIE GMINY NOWA WIEŚ LĘBORSKA
W SEZONIE ZIMOWYM 2017/2018

Zimowe utrzymanie dróg gminnych obejmuje zakres prac mających na celu zapewnienie przejazdu dla wszystkich mieszkańców. Prace polegały będą na odśnieżaniu dróg po ustaniu opadów śniegu, a w przypadku konieczności, posypywaniu mieszanką piaskowo – solną lub piaskiem.

Przyjęto następującą rejonizację odśnieżania dróg gminnych:

REJON I

6. Janowice
7. Rozgorze

REJON III
1. Tawęcino (w tym tzw. Piotrowo)
2. Bąsewice
3. Karlikowo Lęborskie
4. Rekowo Lęborskie (w tym tzw. Brzezinki)
5. Łebień (w tym tzw. Berholtz)
6. Lędziechowo
7. Obliwice
8. Janisławiec

REJON IV
1. Nowa Wieś Lęborska
2. Krępa Kaszubska
3. Czarnówko
4. Kanin
5. Garczegorze
6. Wilkowo Nowowiejskie
7. Pogorszewo
8. Darżkowo
9. Kębłowo Nowowiejskie
10. Łowcze

Na drogach gminnych znajdujących się w w/w miejscowościach mogą wystąpić utrudnienia i krótkotrwałe przerwy w ruchu. Czas trwania utrudnień uzależniony jest od wielkości opadów i długości ich trwania. W przypadku skrajnie niekorzystnych, nieustabilizowanych warunków atmosferycznych i pogodowych, organizacja odśnieżania będzie planowana indywidualnie i w takim przypadku możliwe będą dłuższe przerwy w ruchu.

Drogi Gminne i miejsca przeznaczone do posypywania piaskiem zostały wytypowane na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych. Gminny Zakład Usług Komunalnych zakupił specjalne zbiorniki na mieszankę piaskowo solną, które będą ustawione dodatkowo w niektórych uciążliwych miejscach.

Wykaz miejsc:

* Miejscowość Nowa Wieś Lęborska: Osiedle Na Stoku, byłe Os. XXX-lecia, ul. Mostowa, ul. Słoneczna, ul. Polna (do szkoły i przy szkole), Urząd Gminy
* Droga DK6–Darżewo: wybrane odcinki na dojeździe do drogi Krajowej oraz przy wiadukcie kolejowym
* Miejscowość Kębłowo: przystanek autobusowy i droga na Łowcze
* Droga DK6–Lubowidz: wybrane odcinki na skrzyżowaniach z innymi drogami i zjazdami publicznymi
* Droga Czarnówko–Kanin–Redkowice
* Darżewo: drogi na wzniesieniach i w kierunku lasu
* Leśnice: w okolicach wiaduktu w kierunku bloków
* Rybki: na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 214
* Mosty: ul. Długa i pętla ZKM
* Kębłowo Nowowiejskie

Zasady odśnieżania na drogach gminnych

Na każdy rejon przeznaczono dwa pojazdy z pługiem - samochód ciężarowy lub ciągnik z pełnymi napędami o dużej mocy oraz ciągnik o napędzie na dwie osie. Odśnieżanie będzie prowadzone interwencyjnie w zależności od potrzeb. Jezdnie będą posypywane w miejscach wytypowanych tylko wtedy kiedy zajdzie potrzeba. Szerokość odśnieżania będzie indywidualnie dobierana w zależności od rodzaju drogi.

Organizacja robót zimowego utrzymania dróg i system informacyjny

W tymczasowej siedzibie Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Nowej Wsi Lęborskiej, ul. Grunwaldzka 54 mieści się biuro inspektora koordynującego pracami zimowego utrzymania dróg, czynne w godzinach 7.00 – 15.00 – telefon dyżurny (059) 861 22 95 poza wyznaczonym czasem pod tel. 601 864 994 (przeznaczony wyłącznie do użytku wewnętrznego dla Sołtysów wszystkich miejscowości oraz pracowników terenowych prowadzących odśnieżanie).

Zimowe utrzymanie pozostałych dróg na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska

Poza drogami gminnymi przez Gminę Nowa Wieś Lęborska przebiegają drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Za zimowe utrzymanie tych dróg odpowiadają odpowiednie zarządy. Wszystkie zgłoszenia dotyczące w/w dróg należy kierować pod numery telefonów:

• Zarząd Dróg Powiatowych: (59) 862 39 87 lub 697 087 103 (dyżur całodobowy)
• Zarząd Dróg Wojewódzkich – Rejon Lębork: (59) 863 18 88
• Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Gdańsku – Obwód Drogowy Lębork: 721 231 587 (dyżur całodobowy)
lub 606 930 816 (dyżur całodobowy)