Uroczystość upamiętniająca ofiary i więźniów KL Stutthof w Krępie Kaszubskiej

Utworzono: 28-09-2020

Tegoroczne uroczystości upamiętniające Marsz Śmierci więźniów KL Stutthof tradycyjnie odbyły się się w ostatnią niedzielę września w miejscowościach Gęś (gm. Wicko) i Krępa Kaszubska (gm. Nowa Wieś Lęborska). W tym roku, ze względu na epidemię i konieczność zachowania dystansu społecznego wydarzenie miało skromniejszy wymiar.

Wśród zaproszonych gości wymieniamy, oprócz samorządowców, polityków, przedstawicieli służb mundurowych i mieszkańców, Piotra Tarnowskiego, Dyrektora Muzeum KL Sutthof w Sztutowie.?

Delegacje szkół z Garczegorza, Łeby oraz szkoły podstawowej nr 5 z Lęborka wystawiły poczty sztandarowe, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu przedstawili bogaty w treść i niezwykle poruszający montaż słowno-muzyczny pt. "W imię przeszłych i przyszłych ratujmy świat."

Mszę świętą w intencji ofiar Marszu Śmierci odprawił Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Białogardzie ks. Krzysztof Kozakiewicz, a koncelebrował ks. Jacek Giełdon, Proboszcz Parafii w Mostach.

Wójt Gminy dziękuje wszystkim gościom, pocztom sztandarowym za uczestnictwo w uroczystości oraz tym, którzy przyczynili się do jej przygotowania. Szczególne podziękowania Wójt kieruje do uczniów, nauczycieli i dyrekcji Zespołu Szkół w Garczegorzu im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof, prowadzących uroczystość: Edwarda Nagórskiego i Krzysztofa Pruszaka oraz mieszkańców Krępy Kaszubskiej i tych, którzy na co dzień pamiętają i opiekują się tym historycznym miejscem.